Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
08-03-2009, 10:19 PM
Mesaj: #1
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Aici punem toate ştirile despre CFR 1907 Cluj-Napoca...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 12:28 PM
Mesaj: #2
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Dică a prins ultimul tren spre Europa League

Plecarea lui Eugen Trică la Universitatea Craiova i-a oferit lui Emil Dică şansa de a juca în grupele Europa League. El a fost trecut pe lista trimisă ieri la UEFA, fiind singura modificare efectuată de oficialii clujeni.

Cele patru echipe româneşti calificate în grupele Europa League şi-au definitivat ieri loturile pentru această fază a competiţiei. Pe lista cu cei 23 de jucători trimisă ieri de conducerea CFR Cluj la UEFA a intervenit o modificare faţă de lotul din play-off, fază în care “feroviarii” au eliminat echipa bosniacă FK Sarajevo.

Eugen Trică, jucător plecat între timp de la CFR Cluj la Universitatea Craiova, a fost înlocuit de fostul rapidist Emil Dică. De pe listă lipsesc mijlocaşul Dario Flores şi atacantul Didi. Primul nu a fost inclus de la început pe listă, în timp ce brazilianul i-a lăsat locul lui Traore înaintea partidei retur cu FK Sarajevo.

Lotul complet al echipei CFR Cluj pentru grupele Europa League este următorul: Nuno Claro, Stăncioiu, Peskovic – portari; Tony, Cabrera, Panin, Mureşan, Alcantara, Cadu, Edimar – fundaşi; Peralta, Culio, Leao, Boroştean, Dani, Mara, Deac, Dubarbier, Dică – mijlocaşi; Traore, Y. Kone, Nei, Buş - atacanţi.

Momentan, Conceiçao nu îi poate folosi pe Deac, Cabrera (nerefăcuţi) şi Alcantara (plecat în Brazilia), dar există şanse ca până la meciurile din competiţia europeană să aibă la dispoziţie lotul complet

CFR Cluj debutează în grupele Europa League cu meciul de pe teren propriu contra campioanei Danemarcei, FC Copenhaga. Partida va avea loc în 17 septembrie, cu începere de la ora 22.05.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 12:33 PM
Mesaj: #3
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Ciprian Deac: "M-am întors!"

Ciprian Deac este refăcut după accidentarea din meciul cu Steaua şi vrea să-şi demonstreze valoarea în Europa League.

Ghinionul pare să se fi terminat pentru Ciprian Deac! Mijlocaşul de 23 de ani s-a refăcut după auto-accidentarea stupidă de la meciul din Ghencea cu Steaua (2-2). La una din ultimele faze ale meciului, vîrful piciorul drept al lui Deac a rămas înfipt într-una din scobiturile gazonului dezastruos din Ghencea, iar genunchiul i s-a răsucit, afectîndu-i ligamentul colateral. "Au fost trei săptămîni groaznice! Am purtat o faşă ortopedică specială cît tot piciorul. Acum sînt bine şi îmi voi relua uşor pregătirile. Voi trage tare la antrenamente pentru că îmi doreasc foarte mult să joc în grupele Europa League, visul oricărui jucător", a mărturisit mijlocaşul.

Deac are încredere că CFR are şanse să se califice în 16-imile Europa League. "Grupa nu este atît de accesibilă cum au spus unii. Olandezii de la PSV sînt favoriţi, în ultimii ani au participat în Liga Campionilor şi au jucători cu experienţă în astfel de competiţii. Primul meci cu FC Copenhaga este foarte important, pentru că ne va da un moral bun pentru meciurile următoare", a adăugat jucătorul.

"Faţă de celelalte echipe româneşti, CFR este avantajată de faptul că are mai mulţi jucători valoroşi, care pot face faţă pe două fronturi" - Ciprian Deac, mijlocaş CFR Cluj

Amînat pe 29 septembrie
Procesul finanţatorului Arpad Paszkany, care este judecat pentru sprijinirea unui grup infracţional organizat şi şantaj, a fost amînat, ieri, la primul termen de la Tribunalul Cluj, din cauza grevei din justiţie. Nici Paszkany, dar nici Iulian Dascălu, ultimul fiind citat ca şi partea vătămată, nu s-au prezentat la Tribunal şi au depus cereri de amînare pentru angajarea de apărători. Procesul a fost amînat pe 29 septembrie.

Dubarbier nerefăcut
Sebastian Dubarbier simte încă dureri după accidentarea din partida cu Gaz Metan Mediaş (2-0), la piciorul drept. Argentinianul s-a prăbuşit pe gazon cu dureri la piciorul drept, după un duel cu Hoban din minutul 52 şi a fost înlocuit cu Nei. Acesta va efectua zilele următoare o rezonanţă magnetică pentru a afla diagnosticul exact. El se va pregăti separat astăzi, însă speră să fie apt pentru următorul meci.

Ultimiele noutăţi:
- LPF a amînat din nou, ieri, pentru a doua oară cazul jucătorului Dorin Toma, care a depus memoriu împotriva lui CFR Cluj pentru neplata ultimelor rate contractuale.
- Feroviarii reiau în această după-amiază pregătirile după două zile de pauză, prilejuite de jocurile echipei naţionale cu Franţa şi Austria.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 12:34 PM
Mesaj: #4
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Metamorfoza

Conceicao l-a lăudat pe Sixto Peralta pentru prestaţiile din acest campionat.

Sixto Peralta (30 de ani) joacă cel mai bun fotbal al carierei sale. Într-un an şi jumătate de cînd a venit la Cluj, argentinianul a ieşit în evidenţă numai cînd s-a vorbit despre valoarea contractului său, 375.000 de euro, cel mai mare din lotul lui CFR.

Mijlocaşul a explodat în acest sezon şi a devenit unul din elementele coagulante din sistemului tactic aplicat de Conceicao. Peralta s-a apropiat mult de tipul de mijlocaş pe care îl doreşte antrenorul portughez, capabil să facă şi faza defensivă, dar să şi distribuie servicii pentru atacanţi.

După partida cu Gaz Metan, la care Peralta a iniţiat majoritatea acţiunilor ofensive, Antonio Conceicao l-a elogiat pe mijlocaş. "De unde creşterea în jocul lui Sixto Peralta? Cred că de vină e profesionalismul său. ) E un jucător harnic, muncitor, foarte inteligent din punct de vedere tactic, tipul de fotbalist care e pe placul oricărui antrenor. Într-adevăr, a făcut partide foarte bune în acest sezon şi sper să o ţină tot aşa", a declarat Conceicao.

Ar mai vrea întăriri!
Antonio Conceicao s-a declarat mulţumit de modul în care e structurat lotul CFR-ului. Totuşi, portughezul n-ar refuza noi transferuri. "Au plecat doi jucători: Trică şi Batin. Ce antrenor nu şi-ar dori noi jucători? Depinde totuşi de disponibilitatea financiară a clubului. Eu pot să vă spun că sînt mulţumit de lotul pe care-l avem la dispoziţie", a spus Conceicao.

Şansă pentru Dică!
Emil Dică va avea drept de joc în grupele Europa League. Mijlocaşul va ocupa locul lăsat liber de Eugen Trică, după ce n-a fost inclus de Conceicao pentru dubla cu FK Sarajevo.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 03:58 PM
Mesaj: #5
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Grupa "1999", locul I la Cupa "Viitorul Zalău"!

Grupa de copii şi juniori "1999" a CFR 1907 Cluj, antrenată de Alin Cazan, a participat în perioada 25.08.2009 - 27.08.2009 la Cupa "Viitorul Zalău" alături de echipele:

Poli. Timişoara
Poli. Iaşi
Universitatea Cluj
Viitorul Zalău
Interstar Sibiu
Someşul Satu Mare
LPS Satu Mare
Xela Baia Mare
CFR 1907 CLUJ
Luceafărul Brăila

Rezultatele echipei noastre în faza grupelor:
CFR 1907 CLUJ - Universitatea Cluj 5 - 1
(Creţ Cătălin - 1, Petrişor Radu - 1, Ciciovean Paul - 2, Pop Alexandru - 1)

CFR 1907 CLUJ - Poli. Timişoara 2 - 0
(Nemeş Catalin - 2)

CFR 1907 CLUJ - Interstar Sibiu 2 - 1
(Calian Claudiu - 2)

CFR 1907 CLUJ - LPS Satu Mare 5 - 0
(Pintea Adrian - 2, Cazan Mihai - 1, Pop Adrian - 1, Călin Tudor - 1)

SEMIFINALA:
CFR 1907 CLUJ - Luceafărul Brăila 4 - 1
(Creţ Cătălin - 2, Calian Claudiu - 1, Ciciovean Paul - 1)

FINALA:
CFR 1907 CLUJ - Interstar Sibiu 1 - 0
(Pintea Adrian)

Clasament:
1. CFR 1907 Cluj
2. Interstar Sibiu
3. Luceafarul Braila

Trofeul pentru cel mai bun portar la categoria 1999: Farcaş Dorin - CFR 1907 Cluj

Componenţa grupei "1999" la acest turneu:

Portari: Mureşan Vlad, Farcaş Dorin
Jucători de câmp: Petrişor Radu, Badea Darius, Stan Vlad, Calian Claudiu, Pop Alexandru, Ciciovean Paul, Pintea Adrian, Creţ Cătălin, Milandru Bogdan, Nemeş Cătălin, Hoshieh Roberto, Cazan Mihai, Călin Tudor, Pop Adrian


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 04:00 PM
Mesaj: #6
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Sebastian Dubarbier nerefăcut

Sebastian Dubarbier simte încă dureri după accidentarea din partida cu Gaz Metan Mediaş (2-0), la piciorul drept.

Argentinianul s-a prăbuşit pe gazon cu dureri la piciorul drept, după un duel cu Hoban din minutul 52 şi a fost înlocuit cu Nei. Acesta va efectua zilele următoare o rezonanţă magnetică pentru a afla diagnosticul exact. El se va pregăti separat astăzi, însă speră să fie apt pentru următorul meci.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 12:09 PM
Mesaj: #7
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Războiul primelor

Ratarea titlului în sezonul trecut a schimbat radical strategia conducerii lui CFR. Fără racordul la banii din Champions League, clujenii au fost puşi în situaţia de a gestiona starea de tensiune apărută în lotul vişiniilor din cauza repetatelor întîrzieri la salarii. Jucătorii sînt nemulţumiţi că încasează cele mai mici prime de joc din ultimele sezoane. Clujenii au încasat cîte 5.000 de lei pentru fiecare dintre cele trei victorii obţinute pînă acum, chiar dacă una dintre ele a fost repurtată împotriva campioanei Unirea Urziceni. În conturile jucătorilor a intrat numai jumătate din sumă, restul banilor urmînd a le fi viraţi dacă Yssouf Kone şi compania vor termina turul pe locul 1. Pentru remiza din Ghencea, clujenii n-au fost recompensaţi.

Nici prima pentru calificarea în Europa League, 4.000 de euro, n-a întrecut aşteptările din vestiarul lui Conceicao, ştiindu-se faptul că CFR va primi de la UEFA 90.000 de euro pentru participarea în play-off şi 1 milion de euro pentru accederea în faza grupelor. "Vişiniii" s-au întîlnit cu Paszkany înainte de partida cu Gaz Metan Mediaş, însă finanţatorul nu le-a oferit explicaţii în legătură cu întîrzierile la plata contractelor. Finanţatorul CFR-ului aşteaptă ca FC Porto să vireze o parte semnificativă din suma pentru transferul uruguayanului Alvaro Pereira, 4,2 milioane de euro, pentru a-şi plăti jucătorii.

Kone versus Kone
Yssouf Kone a fost convocat pentru partida pe care Burkina Faso o va susţine sîmbătă, la Abidjan, împotriva Coastei de Fildeş. Atacantul îl va avea printre adversari şi pe mijlocaşul împrumutat de CFR la Internaţional Curtea de Argeş, Emmanuel Kone. Burkina Faso a pierdut meciul de pe teren propriu împotriva "elefanţilor", scor 2-3.

Wiland vine în Gruia!
Portarul Johan Wiland, dorit în trecut de CFR, va apăra poarta lui FC Copenhaga în partida de pe 17 septembrie. Titularul obişnuit al danezilor, Jesper Christiansen, s-a accidentat în derby-ul de duminică, împotriva lui Brondby (1-1), şi va lipsi cel puţin 5 săptămîni. Wiland a fost în discuţii cu CFR, însă "vişiniii" l-au preferat pe Lars Hirschfeld.

Ultimile noutăţi:
- Şedinţa de pregătire de ieri după-amiază a fost condusă de "secunzii" Baltazar şi Minteauan. Toni Conceicao a ajuns abia aseară, fiind plecat în Portugalia pentru a-şi vedea familia.
- Lacina Traore acuză dureri la genunchiul drept, pe care poartă un bandaj, după confruntarea cu Gaz Metan şi nu s-a antrenat ieri.
- Emil Dică nu s-a antrenat deloc, ieri, acuzînd dureri la spate. De asemenea, brazilianul Nei se resimte după meciul cu Gaz Metan şi nu a fost forţat.
- Ciprian Deac şi-a reluat pregătirile separat, cu mingea, după accidentarea la genunchiul drept din meciul cu Steaua, El va fi apt pentru următorul meci.

50.000 de euro va cîştiga fiecare titular al CFR-ului în cazul cîştigării campionatului

150.000 de euro va încasa un jucător al lui Poli pentru cîştigarea titlului


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 09:32 PM
Mesaj: #8
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Duel în familie

Atacantul CFR-ului şi mijlocaşul împrumutat la Internaţional Piteşti, Emmanuel Kone, vor fi adversari sâmbătă în Burkina Faso - Coasta de Fildeş, decisiv pentru calificarea la Mondiale.

Foşti colegi la echipa clujeană şi prieteni buni, cei doi ivorieni vor încerca sâmbătă să îşi ajute fiecare echipa sa naţională să se califice la turneul final care va avea loc în 2010 în Africa de Sud. "Micul Kone", aşa cum este poreclit jucătorul noii promovate Internaţional Piteşti, îşi va scoate "colţii de fildeş" şi împreună cu starurile Drogba şi Toure vor încerca să lase naţionala Burkinei Faso acasă.

Viera îi face galerie lui Ema Kone
Duelul este aşteptat cu interes de fundaşul Diarrassouba Viera, care este de asemenea împrumutat pentru un an la Internaţional Piteşti. Acesta îi ţine partea lui Emmanuel Kone.

"Am vorbit cu Yssouf şi cu Ema şi mi-au spus că este un meci foarte important pentru ei. Amândoi snt prietenii mei, dar eu voi ţine cu naţionala Coastei de Fildeş, pentru că este ţara mea natală şi vreau să se califice la turneul final", mărturiseşte Viera. Acesta crede că duelul de sâmbătă va fi mai mult decât interesant.

"Sunt convins că atât Yssouf cât şi Ema vor face o partidă bună, pentru că sunt jucători valoroşi. Vor da totul pentru echipele lor", a mai spus Viera.

Conceicao a ratat antrenamentul
Antrenorul echipei din Gruia a absentat de la şedinţa de pregătire de aseară, prima de după meciul cu Gaz Metan. Conceicao va reveni azi la Cluj-Napoca, alături de Peskovici şi Cadu, care au lipsit de asemenea la antrenamentul de ieri. Altfel, Ciprian Deac a revenit la antrenamente, dar s-a pregătit separat aseară.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 10:56 PM
Mesaj: #9
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Juniorul CFR-ist Calin Tiut s-a antrenat cu echipa mare

Jucatorii de la CFR Cluj s-au antrenat in aceasta dimineata pe stadionul CUG, din spatele complexului comercial Iulius Mall. Feroviarii si-au dat intalnire pe stadionul "Dr. Constantin Radulescu", din Gruia, de unde au plecat cu autocarul spre stadionul CUG. La pregatirea jucatorilor de astazi a participat si portarul Calin Tiut, de la echipa de juniori a feroviarilor.

Antrenorul CFR-istilor, Antonio Conceicao, a inceput sa le dea indicatii jucatorilor imediat dupa ce acestia au intrat pe gazon.

La antrenamentul echipei au participat portarii Nuno Claro si Stancioiu, alaturi de Tony, Dubarbier, Traoe, Bus, Kone, Panin, Muresan, Dica, Peralta, Culio, Edimar, Dario Flores, Dani, Cadu, Leao, Borostean, Didi si Cabrera.

De pe gazon au lipsit insa Alcantara, care nu a revenit inca in tara dupa moartea tatalui sau, Mara, care este plecat la echipa nationala a Romaniei, si portarul Peskovic.

Jucatorii Dica si Nei s-au antrenat insa mai usor fata de restul echipei, pe marginea terenului, printr-o simpla alergare.

Atacantul Dubarbier s-a antrenat si el alaturi de colegii sau, dupa accidentarea suferita in ultimul meci contra lui Gaz Metan Medias.

Feroviarii vor desfasura un nou antrenament in aceasta seara.

CFR Cluj va disputa urmatoarea partida in deplasare, contra formatiei Pandurii Targu Jiu. Meciul, care conteaza pentru etapa a VI-a a Ligii I, se va juca in data de 12 septembrie.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 03:21 PM
Mesaj: #10
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Ruiz Paşa

Aflat la Cluj, unde s-a întors pentru a fi alături de soţia sa care a născut un băieţel, Diego Ruiz nu a ratat ocazia să-şi salute foştii colegi şi să le transmită că le va ţine pumnii la meciurile din grupele Europa League.

Diego, ai devenit pentru prima dată tătic. Cum te simţi?
Sunt foarte fericit, nici nu pot descrie ce este în sufletul meu. Este un sentiment minunat pe care îl trăiesc alături de soţia mea. Mă bucur că şefii lui Kasimpasa m-au lăsat să vin la Cluj, fiindcă îmi doream tare mult ca soţia să nască aici. Am profitat de ocazie să mă văd şi cu foştii colegi, mai ales că nu am apucat să-mi iau rămas bun cum se cuvenea.

Cum e la noua echipă?
E bine, am început să mă obişnuiesc cu ţara. M-au ajutat şi colegii, dar cel mai de preţ ajutor e faptul că îl am alături şi pe Andre de Sousa. Din păcate, Kasimpasa, care este o echipă mică, nou promovată, are dificultăţi să obţină rezultate bune.

Îţi pare rău că ai fost împrumutat?
Normal. La CFR, se joacă la alt nivel, aici tot timpul se caută performanţe şi se luptă pentru a ajunge cât mai sus. Uite, acum au reuşit să se califice în grupele Europa League şi sunt sigur că vor lua din nou titlul. Sunt foarte fericit pentru toţi cei de la club. Din păcate, în Turcia nu pot să văd meciurile lor.

Apropo de Europa League, cum ţi se pare grupa CFR-ului?
Accesibilă. Cred că PSV Eindhoven este cea mai tare echipă, dar celelalte două sunt de talia CFR-ului. Sunt convins că echipa poate trece de grupa asta.

Îl laudă pe ivorianul Traore
Lacina Traore obişnuieşte să marcheze pe sfârşit de meci, la fel cum o făceai tu. Este el urmaşul tău?

Tot timpul am ştiut că Traore va deveni un adevărat jucător. Este talentat şi munceşte mult. Mă bucur că şi-a câştigat postul de titular şi mai ales că reuşeşte să dea goluri. Este un băiat bun şi merită.

Îţi doreşti să revii la Cluj după expirarea împrumutului?
Bineînţeles, însă acest lucru nu depinde de mine. Kasimpaşa are opţiune de cumpărare la anul şi, dacă vor decide să rămân la ei, nu am ce face. La Cluj însă, unde toată s-a purtat frumos cu mine, m-am simţit ca acasă şi m-aş întoarce oricând. Tocmai de aceea, profit de ocazie, ca să să le mulţumesc suporterilor pentru tot sprijinul şi celor de la club pentru ceea ce au făcut pentru mine.

1 an este durata împrumutului lui Diego Ruiz la echipa turcă Kasimpaşa

7 goluri a marcat Diego Ruiz pentru CFR Cluj în campionat şi în Cupa României


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut